Badania w przypadku słabej erekcji

Zaburzenia erekcji można podzielić na początkowe i niewielkie, które są odczuwalne jako spadek sprawności seksualnej oraz słabsze doznania podczas stosunku. Natomiast zaburzenia, które całkowicie uniemożliwiają odbycie stosunku, z uwagi na brak wzwodu, wymagają leczenia. Tego typu problemy seksualne, często wywołują spadek pewności siebie, a nawet problemy psychiczne. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów impotencji, należy udać się do lekarza, który wykona badania i postawi diagnozę. Jakie badania najczęściej są wykonywane w wyniku zaburzeń erekcji?

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć przyczyny tkwiące w schorzeniach organizmu lub psychice mężczyzny. Podczas wizyty, lekarz najczęściej przeprowadza wywiad, dotyczący ewentualnych chorób, na które cierpi oraz zaburzeń z erekcji u bliskich krewnych. Warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i nałogach, np. paleniu papierosów, nadużywaniu alkoholu, itd. Lekarz może zapytać także o styl życia, np. o uprawianie sportu oraz sposób odżywania. Zaburzenia o podłożu chorób fizycznych są łatwiejsze do zdiagnozowania niż te, których przyczyna tkwi w psychice. Należą do nich m.in. silny i przewlekły stres, brak dostatecznej ilości snu lub nadmiar używek. Również niewyjaśnione sprawy z partnerką, powodujące konflikty lub negatywne doświadczenia w przeszłości podczas stosunku, mogą zaburzać erekcję.

Badania wykonywane przy zaburzeniach erekcji

W celu wykluczenia przyczyn chorobowych zaburzeń erekcji, najczęściej wykonywane jest kilka badań. Jeśli lekarz wypisze skierowanie, można je wykonać bezpłatnie na NFZ. Natomiast bez skierowania, wiążą się z pewnymi opłatami. Jakie badania najczęściej warto wykonać

  • Morfologia krwi  – zaburzenia erekcji mogą być związane z osłabieniem wynikającym m.in. z anemii. Schorzenie może być spowodowane, m.in. niezdrową dietą, zawierającą zbyt niskie stężenie witaminy B12 oraz żelaza.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego – wielu mężczyzn nie mierzy ciśnienia tętniczego. Niekiedy okazuje się, że przyczyną problemów ze wzwodem jest zbyt niskie ciśnienie krwi – niedociśnienie. Najczęściej zostaje zdiagnozowane, gdy wartości pomiaru są znacznie niższe niż 120/80 mmHg. W takim przypadku krew krąży zbyt słabo, aby w pełni wypełnić ciała jamiste, odpowiedzialne za wzwód penisa.
  • Oznaczenie profilu lipidowego – celem badania jest sprawdzenie poziomu złego cholesterolu we krwi – LDL. Zbyt wysokie stężenie powoduje niedrożność tętnic, przez co nawet podczas pobudzenia seksualnego, do penisa dopływa zbyt mała ilość krwi.
  • Stężenie glukozy we krwi w moczu i surowicy krwi – cukrzyca również może powodować zaburzenia erekcji. Dlatego sprawdzenie poziomu cukru w organizmie należy do często wykonywanych badań przez mężczyzn borykających się z tym problemem.

Lekarz może również skierować na dodatkowe badania, takie jak:

  • Ocena funkcji tarczycy (TSH, fT4) – pomimo że zaburzenia tarczycy w większości przypadków dotyczą kobiet, to zdarzają się także u mężczyzn. Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przez niedoczynność tarczycy, która obniża poziom produkcji testosteronu.
  • Antygen PSA – występuje u mężczyzn z powiększoną prostatą. W takim przypadku zaburzenia erekcji mogą być związane z tym schorzeniem. Prostata powiększa się z wiekiem, ale jeśli dochodzi do tego zbyt wcześnie, to warto zbadać przyczynę tego problemu.
  • Stężenie kreatyniny i mocznika we krwi – zbyt wysoki poziom tych substancji może wskazywać na zaburzenia pracy nerek, które należą do jednej z przyczyn problemów z erekcją.

Słaba erekcja lub jej brak to problem, który dotyka mężczyzn w różnym przedziale wiekowym. Warto jednak wykonać badania, które wykluczą ewentualne choroby. Jeśli nie zaistnieją przeciwwskazania, to pomóc mogą preparaty na potencję.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *